Španělsko navrhuje zavést solární poplatek
Španělsko navrhuje zavést poplatek pro majitele solárních elektráren, který by platili navíc k poplatku za připojení, který platí každý, kdo spotřebovává elektrickou energii z konvenční sítě.
Návrh na zavedení poplatku uvaleného na produkci solární energie pro vlastní potřebu ještě musí schválit parlament.
Španělská lobby tvrdí, že toto opatření by prodloužilo návratnost investice do solární energie z 8 na 25 let.
Vláda říká, že s rostoucím počtem lidí, kteří sami spotřebovávají svou vyrobenou elektřinu, klesá příjem pro konvenční energetické systémy, ale náklady na údržbu sítě zůstávají stejné.
Ministr energetiky Alberto Nadal k tomu dodává: „Pokud si vyrábím svou vlastní energii, ale přesto jsem připojen k síti, abych měl zálohu pro případ, že má vlastní výroba není dostatečná, musím přispívat na náklady celého systému.“
Vláda doufá, že se díky tomuto opatření podaří splatit dluh ve výši 26 mld. EUR, který vznikl v průběhu let v důsledku regulace energetických nákladů a cen.
Vláda již dříve porušila své sliby
Není to poprvé, kdy Španělsko porušuje své sliby na poli solární energie. Nejprve vláda snížila výrobcům zelené energie výkupní ceny, zkrátila dobu, po kterou mají výrobci na podporu nárok a toto omezení se snaží zavést i s retroaktivně. Zároveň vláda nepodpořila ani zavedení net-meteringu, které bylo součástí předchozího vládního návrhu, avšak v současném návrhu reformy chybí.
Výrobci solární energie se proti těmto opatřením rozhodli bránit. Právní zástupce Piet Holtrop, který zastupuje více než tisíc majitelů solárních elektráren, k tomu říká, že situace ve Španělsku by mohla snadno ovlivnit solární politiku i v jiných zemích Evropy.
Vysoké pokuty
Pokud by výrobci solární energie ve Španělsku neuposlechli dikci zákona, čekají je vysoké pokuty až do výše 30 miliónů EUR. Přesto jsou někteří majitelé připraveni riskovat a nehlásit vlastní spotřebu. Doufají, že pokuty se nebudou rozdávat hned, že nejprve přijde varování.
Španělský energetický regulační úřad nesouhlasí
Španělský energetický regulační úřad stojí na straně odpůrců tohoto poplatku. Je také názoru, že poplatek je diskriminační. Považuje vlastní spotřebu vyrobené solární energie za životaschopné schéma a nechce ho obětovat kvůli krátkodobé ekonomické udržitelnosti. Nicméně názor regulačního úřadu není pro vládu závazný.
Pomůže Evropská komise?
Existuje naděje, že v této situaci Španělsku pomůže Evropská komise, protože jejím cílem je dosáhnout 20 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2020. V současné době komise vyšetřuje jednu z několika stížností na energetickou politiku Španělska.
Na druhou stranu je nutno připustit, že Evropská komise může mít obavu jakkoli zasáhnout, aby neohrozila obnovu španělské ekonomiky.
Zdroj: BBC