Česko je na prahu solárního boomu č. 2
PRAHA Před jedenácti lety si Evropská unie uložila, že do roku 2020 bude pětina procent energie pocházet z obnovitelných zdrojů. V České republice zakrátko odstartoval už legendární solární boom, který stál zákazníky a občany jen loni 47 miliard korun a dal vzniknout kastě solárních baronů.
Nyní Česko řeší, jak se postaví k novému evropskému cíli, a to bez tak obrovských excesů. V roce 2030 má z obnovitelných zdrojů podle nové směrnice Evropské unie vznikat už 32 procent veškeré energie využívané k výrobě elektřiny, v dopravě i k vytápění. Nyní tento podíl v Česku činí zhruba 15 procent.
Cesty, jak toho dosáhnout, navrhne pracovní skupina ministerstva průmyslu, do konce roku má plán schválit vláda a odeslat jej do Bruselu. Domácí i zahraniční experti se shodují, že ve všech scénářích bude potřeba masivní výstavba solárních a větrných parků.
„Odhadujeme, že zhruba čtvrtina elektřiny se bude v Česku v roce 2030 vyrábět z obnovitelných zdrojů,“ říká mluvčí energetické firmy ČEZ Roman Gazdík. Podobně to vidí i energetický expert Edvard Sequens, který se podílel na vzniku energetické koncepce ČR. To by znamenalo, že se podíl zelených zdrojů musí oproti dnešku téměř ztrojnásobit.
Solárních elektráren bude potřeba více, než jich vzniklo při stavební mánii v letech 2009 a 2010, která nakonec vedla ke zdražení elektřiny i řadě trestních stíhání. „Abychom tomu předešli, chystáme novelu zákona o podporovaných zdrojích, kterou by se měl zavést systém aukcí,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. Inspiraci si resort bere z Německa, kde nové zelené elektrárny stavějí ti, kteří chtějí nejmenší podporu.
EU odhaduje, že Česko bude muset během další dekády do zelené energie a energetických úspor investovat 282 miliard až 1,2 bilionu korun.
Zdroj: Lidové noviny (str. 1, Roman Šitner)