ČFA nesouhlasí se zastavením podpory OZE v příštím roce
Česká fotovoltaická asociace (ČFA) nevidí důvod k zastavení podpory obnovitelných zdrojů v České republice postavené v letech 2005 až 2012. Vedení ERÚ se bojí osobní odpovědnosti z nastavení procesů podpor pro nové nastávající regulační období 2016 a hledá záminku. Najde ji?
ČFA nesouhlasí s věcnou argumentací Energetického regulačního úřadu ve věci nevydání potřebných regulačních vyhlášek v oblasti elektroenergetiky obnovitelných zdrojů energie pro nové regulační období – kalendářní rok 2016. Podle vyjádření vedení ERÚ je problém v možném přenesení osobní odpovědnosti do trestně právní odpovědnosti z titulu svěřené funkce regulátora.
Podle prohlášení ERÚ se zastavení vyplácení podpor OZE týká zdrojů uvedených do provozu v letech 2005 až 2012. Největším problémem dle názoru ČFA jsou zejména fotovoltaické zdroje uvedené do provozu v letech 2009 až 2010. Tyto zdroje však již šest let čerpají státem garantovanou, regulovanou legislativní podporu a tento provozní typ podpory je opakovaně v ročních intervalech, které odpovídají délce regulačního období, vypisován formou Cenového rozhodnutí s termínem do 30. listopadu běžného roku na následující období.
ČFA uvádí, že není možné po 6 letech z čistě z formálních a ochranářských důvodů zastavit poskytování podpory všem elektrárnám, které na ni měly v minulosti právní nárok. ČFA uvádí, že tím by byl narušen právní princip zásady oprávněných očekávání a není možné podporu, byť jen na krátkou dobu, zastavit. Kromě menších spotřebitelských FVE jsou zde i nepoměrně větší podnikatelské elektrárny s provozními dlouhodobými úvěry a není možné vystavit tyto subjekty nebezpečí nevyplácení finanční podpory – některé z nich by se dostaly do existenčních potíží. Problém umocňuje i dodatečný solární odvod (dvojím zdanění). Pokud tedy nebude provozní podpora OZE v roce 2016 vypsána pro všechny OZE, dáváme tím do ruky nabitou zbraň všem žalobcům, kteří dnes usilují o vrácení dodatečně schválené solární daně, aby se svojí žalobou na stát uspěli. O to opravdu ERÚ usiluje?
Formálně svádí ERÚ nevypsání podpory na tzv. nezískání „notifikace“ od Komise. Při schvalování novely energetického zákona došlo i vinou ERÚ k velké časové prodlevě. Připravené znění novely energetického zákona MPO nebylo vedením ERÚ správně chápáno, prodlužoval se potřebný legislativní čas k přijetí novely. Tím došlo ze strany ERÚ k situaci, že na pracovní verzi nezbytných vyhlášek se začalo pracovat až poměrně pozdě. Notifikace nebyla ani není podle našeho názoru bezpodmínečně na pořadu dne. ERÚ si notifikaci vyžádalo u Evropské komise z důvodu právní ochrany „Úřadu“ a posvěcení svého historického regulačního rozhodnutí a zbavení se možné osobní odpovědnosti z procesů při řízení úřadu.
Přiznává ERÚ svým vystupováním, že chybovalo při vypsání podpory v minulých letech, a to opakovaně až do dnešní doby? Nebo chybuje nyní?
Nabízí se tedy otázka co je morálnější? Nedostat do potíží soukromé podnikatele a spotřebitele nebo si tvrdě stát na svém a čekat s vypsáním a vyplácením podpory na schválení notifikace Evropskou komisí?