Google expanduje se systémem Sunroof za hranice USA, prozatím jen do Německa
Google expanduje se svým projektem Sunroof, jenž posuzuje možnosti využití střech budov pro instalaci fotovoltaických systémů, poprvé za hranice Spojených států. Ve spolupráci se společností E.ON platformu nově nabízí i na území Německa.
S využitím platformy Sunroof mohou majitelé domů relativně snadně a přesně posoudit potenciální výkon a výrobu fotovoltaického systému pro svou střechu. Projekt Sunroof společnost Google spustila již v roce 2015, pouze však pro oblast Spojených států.
Nyní s projektem přichází i do Evropy. V současné době systém v Německu pokrývá přibližně 7 milionů budov, a to zejména v metropolitních oblastech či ve velkých městech jako Mnichov, Berlín nebo Porúří. Jediné, co zájemci o střešní fotovoltaický systém musí pro posouzení potenciálu své střechy udělat, je zadat svou adresu.
Platforma Sunroof využívá k vytvoření modelu data z vlastních produktů společnosti Google jako Maps a Earth, 3D modelování a strojové učení. Systém spočítá, kolik energie v podobě slunečního záření na střechu dopadá v průběhu celého roku.
Model přitom počítá s proměnlivou drahou Slunce v jednotlivých ročních obdobích, s plochou a sklonem střechy, ale i se stíněním od okolních budov či stromů. Do výpočtu také vstupuje i převládající počasí v dané oblasti.
Z Německa se systém může rozšířit i na další evropské trhy
Ve Spojených státech Sunroof pokrývá přibližně 60 milionů budov, přičemž podle systému je ze všech analyzovaných střech v průměru až 80 % vhodných pro výrobu elektrické energie. Největších hodnot, přes 90 %, dosahují jižní státy jako Arizona, naopak ve státech na severu země, například Maine, se hodnoty pohybují okolo 60 %.
V Německu by systém měl být zpočátku dostupný pro zhruba 40 % tamních obyvatel, ve střednědobém horizontu je v plánu pokrýt co největší možný počet německých domácností. Kromě toho budou společnosti dále zkoumat, zda bude možné systém rozšířit i na další evropské trhy.
Zdroj: oEnergetice.cz