Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková včera na tiskové konferenci představila 4 hlavní výhrady proti novele zákona č. 458/2000 Sb. (energetický zákon, zákon) a zároveň uvedla konkrétní příklad dopadů do regulačních vyhlášek ERÚ ještě před přijetím tohoto zákona. „Navržená novela energetického zákona v podstatě popírá smysl existence regulátora a dává do rukou regulovaných subjektů zákonnou možnost regulaci znemožnit a vyjednat si individuální podmínky. Návrh novely vychází vstříc přirozenému monopolu, naopak na spotřebitele a jejich ochranu má negativní dopad,“ uvedla včera A. Vitásková s tím, že výhrady se týkají konkrétních částí novely, které nebyly projednány s regulátorem.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) veřejně slíbilo debatu o konečné podobě
zákona a zpočátku to vypadlo, že slib splní. Měli jsme přes 110 připomínek, o všech se
jednalo. Pak jsme však z projednávání poslední verze byli vynecháni. Místo toho ministerstvo připravilo klíčové změny ve finální předloze, pravděpodobně za vydatné pomoci regulovaných subjektů a jejich poradenských firem. Stejnou situaci jsme řešili v loňském roce, kdy po týdnech vyjednávání se najednou v legislativním procesu objevila úplně jiná verze. Nakonec tehdy musel zasáhnout ministr průmyslu a obchodu a kompletní návrh stáhnout a odložit jeho přípravu. Zmíněné zásadní změny poškozují ty, kdo za energie platí, a jednoznačně zvýhodňují ty, kdo na energiích vydělávají,“ řekl tiskový mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.
Podle slov A. Vitáskové se rovnováha na trhu tímto společným postupem MPO
a regulovaných subjektů změnila ve prospěch monopolů. „Z prostředí, kde měli mít všichni
účastníci energetického trhu rovná práva, se stal privilegovaný prostor pro monopolní
výrobce a distributory, což bude mít negativní dopad do cen, dojde k jejich zvyšování. Je
potřeba jasně říci, že takto předložená novela znamená v podstatě likvidaci nezávislé regulace cen energií v České republice, k níž jsme se zavázali v Evropské unii,“ uvedla A. Vitásková s tím, že pokud bude novela přijata, bude ji „jako loajální státní úředník pochopitelně plně respektovat a veškeré podzákonné normy budou bezodkladně v této souvislosti upraveny“.