Kam směřuje česká energetika?
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se zúčastnil jubilejního desátého ročníku prestižního Mezinárodního energetického regulačního fóra, které se konalo ve dnech 19. a 20. března v pražském Hotelu Ambassador — Zlatá Husa.
Fórum, nad kterým Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky převzalo záštitu a kterého se zúčastnilo více než 140 energetických domácích i zahraničních odborníků, se věnovalo novým příležitostem a výzvám světové a evropské energetiky, a to z pohledu představitelů regulačních orgánů, politiků, zájmových i unijních organizací a také hlavních strategických a finančních investorů na evropském trhu.
Jan Mládek v rámci svého vystoupení hovořil o cílech současné politické reprezentace a budoucím směřování české energetiky. Například uvedl, že jeho ministerstvo je pro dostavbu Temelína případně Dukovan, protože jadernou energii vidí stále jako klíčovou z pohledu zajištění energetické soběstačnosti do budoucna. K diskusi však podle něj je, kdo by měl Temelín stavět a kdo by měl nést riziko, protože vláda se nepřiklání k dlouhodobé fixaci cen (Contract for diference). Identifikoval také řadu dalších současných výzev, například evropskou klimatickou politiku a postoj České republiky k novým klimatickým cílům, či legislativní změny na domácím poli. Ministr deklaroval otevřenost i vůči potížím a potřebám podnikatelské sféry. Současně prezentoval vysokou míru soběstačnosti ve výrobě elektřiny v ČR.
Struktura energetického mixu by měla být v roce 2040 následující: 30 % jádro, 15 % tuhá fosilní paliva, 23 % zemní plyn, 15 % ropa a 20 % obnovitelné a druhotné zdroje. Jádro by mělo ve výrobě elektřiny vyšplhat až k 58 %.