Maďarsko plánuje kromě jádra i rozvoj fotovoltaiky, chce omezit svou dovozní závislost
Maďarská vláda v tomto týdnu oznámila záměr zmírnit pravidla pro výstavbu malých fotovoltaických elektráren a zároveň do budoucna poskytovat úvěry na jejich financování. Maďarsko v současné době pokrývá třetinu své spotřeby elektřiny dovozem a další rozvoj tamní zdrojové základny má tuto závislost pomoci omezit.
Přibližně polovinu výroby, a zhruba 40 % spotřeby, elektřiny v Maďarsku v současné době pokrývají čtyři bloky tamní jediné jaderné elektrárny Pakš, jejíž rozšiřování má být zahájeno na začátku následujícího roku. Maďarsko je v oblasti výroby elektřiny stále deficitní, kdy přibližně 30 % spotřeby pokrývá dovozem ze zahraničí. Kromě jádra země plánuje tuto závislost omezit i výstavbou fotovoltaických elektráren.
„Vláda podporuje výstavbu co největšího množství solárních elektráren v Maďarsku,“ cituje agentura Reuters šéfa maďarského úřadu vlády János Lázár.
Podle Lázára by nová pravidla měla zmírnit regulace týkající se využívání zemědělské půdy. Vláda by v budoucnu měla také poskytovat dotované půjčky zemědělcům nebo společnostem na financování výstavby solárních elektráren o instalovaném výkonu až 0,5 MW prostřednictvím tamní státní rozvojové banky MFB. Veškerou elektřinu vyrobenou v nových solárních elektrárnách by vykupoval stát.
Dlouhodobým cílem tohoto programu je podle Lázára především omezení nutnosti dovážet elektrickou energii. Podpora výstavby solárních elektráren má rovněž přispět k dosažení cíle Maďarska v oblasti využívání obnovitelných zdrojů, které podle letošního reportu Evropské komise v roce 2013 pokrývaly méně než desetinu energetických potřeb země. Do konce tohoto desetiletí by přitom podíl OZE měl vzrůst na 13 %.
Výměna elektřiny s okolními zeměmi bude i nadále velmi důležitá
Ačkoliv Maďarsko plánuje postupně snižovat svůj dovoz elektrické energie, rozšiřování přeshraničních spojení bude pro zemi i nadále důležité. Nová přenosová vedení mají zejména eliminovat výskyt rizikových stavů s soustavě. Na začátku letošního roku se tak Maďarsko dohodlo se Slovenskem na výstavbě nových přeshraničních propojení. S uvedením nových přeshraničních elektrických vedení o napětí 400 kV se počítá do konce roku 2020.
Zdroj: oEnergetice.cz