Nový rekord perovskitových fotovoltaických článků
Krystalické křemíkové články sice stále dominují světovému trhu fotovoltaiky, v laboratořích je však vyvíjena celá řada alternativních technologií, jejichž cílem je zlepšit poměr cena/výkon. Ideálem je fotovoltaický panel vyráběný jednoduchou technologií z obecně dostupných materiálů. Jedním z nejnovějších a nejrychleji se rozvíjejících materiálů jsou perovskity.
Perovskity prý mají potenciál stát se materiálem pro výrobu levných fotovoltaických panelů vyráběných z dostupných surovin. Účinnost laboratorních článků již přesáhla 20 %. Rekordní článek je velmi malý a zvětšení na prakticky využitelnou velikost se může ukázat jako neřešitelný problém. Přes nesporné úspěchy v růstu účinnosti proto může být cesta k využitelným fotovoltaickým panelům ještě velmi dlouhá, pokud se vůbec podaří.
Nejnovější rekord
Jihokorejští vědci odhalili chemické složení směsi, která jim pomohla zvýšit účinnost perovskitových solárních článků. Sang Il Seok z Korejského výzkumného chemicko-technologického institutu (KRICT – Korea Research Institute of Chemical Technology) a jeho tým zkombinovali nejpoužívanější methylamonium-olovo-halogenidový perovskit s obdobným materiálem na bázi formamidinia, olova a jódu.
Tato kombinace materiálů zvýšila absorpci slunečního záření solárním článkem, který tak dosáhl rekordní účinnosti 17,9 %. Tuto hodnotu potvrdila v květnu loňského roku Národní laboratoří obnovitelných zdrojů v USA (NREL – National Renewable Energy Laboratory). Bylo tak dosaženo úrovně srovnatelné s komerčními křemíkovými články.
V listopadu 2014 však NREL potvrdila, že Seokův tým pokročil ještě dál a dosáhl nového rekordu účinnosti 20,1 %. I když chemici dosud nezveřejnili veškeré podrobnosti, Seok řekl časopisu Chemistry World že rekordní článek používá stejnou kombinaci materiálů, nový je však výrobní proces fotovoltaického článku.
Zdroj: tzb-info.cz