Omezení dotací NZÚ je nepromyšleným krokem
ČFA nesouhlasí se zamýšleným krokem MŽP výrazně omezit investiční dotace v programu Nová zelená úsporám v dalších letech z důvodů omezení výdajové stránky státního rozpočtu. Jedná se o zbytečné omezení na úkor domácností.
V přípravách státního rozpočtu na rok 2020 se ekonomům ukazuje zpomalení růstu ekonomiky a díky němu vláda hledá, kde může ušetřit. V několika médiích se objevily úvahy o tom, že největší škrty na příští rok by měl přijít dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ). Celkem by měl přijít až o 2,7 miliardy, což představuje snížení dostupných dotací o více než 40 %. V praxi to znamená, že 6 až 13 tisíc rodin v roce 2020 nedostane podporu na výměnu starého kotle za nový, instalace tepelného čerpadla či na pořízení fotovoltaických a solárních panelů na výrobu vlastní, čisté elektrické energie a přípravu teplé vody.
Investiční dotační program motivuje ve velmi širokém záběru využívání obnovitelných zdrojů, instalace efektivních zdrojů a úspory energie obecně. I když samotné ušetřené procento z celospolečenského hlediska není zásadní, jedná se o osobní přístup a rodinný příklad, který musí začínat u konkrétních osob – pro další podniková řešení a veřejné budovy. Vnímáme to proto jako zbytečné omezení na úkor domácností. Přitom ještě před časem nás Andrej Babiš přesvědčoval, že je pro rozumný vývoj OZE. „Mohli bychom se vrátit k projektu velkých fotovoltaik“, řekl ve Sněmovně při interpelacích premiér Andrej Babiš přitom ještě v listopadu 2018. To je jedna z možností, o které nyní bude vláda jednat v rámci změn ve státní energetické koncepci.
Stejného názoru je i Pavel Řežábek, hlavní ekonom ČEZ: „Fotovoltaika byla absolutně nejdražší z toho, co jsme v roce 2008 mohli mít. A dneska je nejlevnější zdroj právě fotovoltaika.“
„Poskytněme tedy prostor fotovoltaice tam, kde můžeme maximálně využít její charakter – zejména na střešní instalace, ideálně k eliminaci rodinné a podnikové potřeby v budově“, říká Petr Maule, výkonný ředitel ČFA. Pro nové výrobny elektrické energie ukáží samotné energetické aukce, jaký zdroj má největší perspektivu a cenovou výhodu.
Tisková zpráva ke stažení ve formátu pdf zde
Česká fotovoltaická asociace (ČFA) byla založena v roce 2009. V současnosti je nejstarší a počtem členů největší fotovoltaickou asociací v České republice.
Cílem činnosti ČFA je naplňování jednotlivých cílů činnosti mezi které patří poskytování a šíření odborných informací o fotovoltaické energii, pořádání konferencí, seminářů a školení, poskytování podpory odborné i široké veřejnosti z oblasti decentralizované energetiky a fotovoltaiky, zajišťování lektorské a přednáškové činnosti o fotovoltaice, zajišťování vydavatelské, recenzentní a publikační činnosti pro oblast fotovoltaiky a obnovitelných zdrojů energie, jakožto přírodního a ekologického zdroje energie.
V oblasti výuky a vzdělávání poskytuje ČFA tréninkové kurzy návrhového softwaru PV*SOL. Pro uchazeče profesní kvalifikace připravuje intenzivní dvoudenní přípravný program ke státní zkoušce „Elektromontér fotovoltaických systémů“. Ve spolupráci s německou asociací vytvořila ČFA vzdělávací program Fotovoltaický expert – největší a nejrozsáhlejší technický program pro výuku základů a uplatnění fotovoltaiky, v rámci kterého přednášejí profesoři a docenti z vysokých škol, soudní znalci, auditoři, energetici a projektanti OZE.
Výkonným ředitelem ČFA je Petr Maule, který v současnosti působí i jako vysokoškolský pedagog, lektor fotovoltaického vzdělávání v ČR, energetický poradce Ministerstva průmyslu a obchodu, zkušební komisař pro státní zkoušky „Profesní kvalifikace Elektromontér fotovoltaických systémů“, člen pracovních technických a legislativních skupin pro fotovoltaiku, spoluautor publikace „Fotovoltaické systémy“.