OTE rozeslal nepravdivé informace o ztrátě podpory pro desetitisíce spoluobčanů. Byl to záměr? Kdo je odpovědný za šíření klamavých údajů?
„Pro ztrátu nároku na podporu obnovitelných zdrojů energie není opora v zákoně“, zjistila nejen Česká fotovoltaická asociace, poté právní analýzu potvrdil i Frank Bold Advokáti. Analýzy potvrdil až 26.dubna 2018 Energetický regulační úřad. Rada ERÚ se postavila na stranu zákona proti pochybnému tvrzení OTE. Proti přání prezidenta.
OTE v polovině dubna velice nečekaně uveřejnil upozornění pro výrobce, podle kterého s opožděným předáním dat o výrobě z fotovoltaiky zaniká nárok na podporu pro daný měsíc (resp. pro dané čtvrtletí). Již třetí den po zveřejnění této závažné zprávy měla ČFA k dispozici závěry svých právních zástupců, kteří vyjádřili zcela jednohlasně jiný názor (než ke kterému došel OTE).
Na základě této zprávy musíme nutně dojít k názoru, že OTE svůj názor nemá právně podložený a uveřejněním svého stanoviska poškodilo dobré jméno OTE, které kdysi vybudovali tehdejší vysoce erudovaní předsedové představensta pan Havel či pan Štastný – a navíc zapůsobilo jako poplašňák.
Renomovaná právní kancelář Frank Bold Advokáti (FBA) se pozastavuje na zveřejněním takového upozornění operátora trhu – který nemá rozhodovací pravomoci ani oprávnění vydávat obdobné zprávy. FBA svůj fakt doplňuje, že sdělení OTE není závazné pro rozhodování Energetického regulačního úřadu ani soudů v případě z něho vzniklých sporů. FBA dále uvádí, že POZE nezná ani přestupek spočívající v opožděném odevzdání výkazu.
Naše právní stanovisko potvrzuje, jak říká i Petr Maule, výkonný ředitel ČFA, uveřejněním výkladového stanoviska ERÚ č.4/2018 ze dne 26.4.2018 k problematice vykazování elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ze závěrů Rady ERÚ lze dovodit, že překročení termínu předání výkazu neznamená samozřejmě automaticky nárok na ztrátu výplatu podpory POZE za uvedené období, ale pouze právně posunuje její čerpání, které legálně vznikne (pokud vznikne) až po zadání výkazu o vyrobené elektřině. Ekonomicky vzato, pokud kdokoliv zadá svoji výrobu později než mu předpisy ukládají, pomáhá tak státnímu rozpočtu více, než ten kdo zadává výkazy v termínu! Takže vzniká paradox, že se OTE snaží trestat ty, kteří jemu i státnímu rozpočtu pozdějším čerpáním pomáhají.
Jak by asi bylo zaměstnancům OTE, kdyby obdobně postupovali třeba u svých zaměstnanců? Kdo bude na dovolené, a včas neodevzdá do 8.dne výkaz práce za minulý měsíc, ztratí definitivně nárok na svoji mzdu za uplynulý měsíc. Ano, přesně tak přemýšlí OTE. Nenapovídá mu ale někdo?
Z posledních uveřejněných zpráv ČTK z 4.5.2018 se tehdejší předsedkyně ERÚ Alena Vitásková snaží dostat opět do vedení nové Rady ERÚ. Plánovaným útokem a oslovením ministra MPO a snaží se zpochybnit zvolené zástupce v Radě, kteří byli vybráni na základě veřejného výběrového řízení, tak aby si sama mohla sednout do teplého hnízda. Je třeba mít se na pozoru, aby největší škůdce a samozvaný solární mravokárce se opět nedostal do Rady ERÚ a tak jako kukačka v hnízdě, svým chybným právním i osobním postojem nepoškozoval dobré jméno České republiky u nás ale i v zahraničí.