Padl nový rekord: elektřina ze Slunce má v Dubaji stát desítky haléřů
V Dubaji má vzniknout solární elektrárna, která bude dodávat elektřinu za cenu o desítky procent nižší než fosilní zdroje v oblasti. Otázkou je, jak na ní někdo může vydělat.
Mezinárodní konsorcium úřadům v Dubaji slíbil dodávat z nové fotovoltaické elektrárny sluneční elektřinu za neuvěřitelnou cenu zhruba 70 haléřů za kilowatthodinu (2,99 centu za kWh). Je to zatím nejnižší zaznamenaná cena za solární instalaci, zhruba o 15 procent nižší než dosavadní cenový rekord.
Padla v rámci soutěže o významnou část (800 MW) obří elektrárny Mohammed bin Rashid Al-Maktoum, která by nakonec měla mít v roce 2030 instalovaný výkon pět gigawattů. Rekordně nízkou zakázku do soutěže poslalo konscorcium složené ze španělských (Fotowatio Renewable Ventures), saudsko-arabských (Abdul Latif Jameel) a také domácích investorů (Masdar).
Podobné soutěže nahradily výkupní tarify, které známe z podpory obnovitelných zdrojů u nás. Jde jednoduše o aukce, ve kterých se zájemci předhánějí v návrzích na cenu, za kterou jsou ochotni dodávat elektřinu do sítě. Obvykle přitom náklady na samotnou instalaci musí zaplatit developer z vlastní kapsy a ty se jim postupně vracejí v platbách za elektřinu. Státnímu rozpočtu se tak ulevilo a břemeno se přesunulo spíše na developery.
Tento systém přispěl k poklesu k poklesu cen za solární elektrárny, v případě dubajského rekordu je ve hře ovšem více příznivých faktorů a podobné ceny se tak (zřejmě) v jiných soutěžích v blízké době nepodaří dosáhnout. Pozitivní vliv na výsledek mělo v první řadě podnebí. V Dubaji je za rok 3 500 hodin slunečního svitu (tedy více než devět hodin denně), což je více než dvojnásobek hodnoty české – a panely také vyrobí o to více energie. Projekt je ne zcela standardní i svým rozsahem, a tak má dodavatel šanci si u výrobců panelů vyjednat velké slevy.
Svou roli v nízké ceně zřejmě hrají i stále klesající ceny technologií, tedy hlavně fotovoltaických panelů, ale jen do určité míry. Například v minulém roce saúdskoarabská Acwa Power Int. vysoutěžila jinou část dubajského megaprojektu za cenu zhruba 1,50 Kč/kWh, tedy dvojnásobek letošní rekordně nízké ceny. To je mnohem rychlejší pokles než u cen technologií, a stojí za ním nejspíše důvody čistě obchodní.
Celý článek: idnes.cz