Počet solárních arbitráží není konečný – možnost arbitráže pro projekty se zahraničním vlastníkem
Tiskem před pár týdny prošly zprávy, že někteří majitelé solárních elektráren již odeslali na Ministerstvo financí svá oznámení o existenci sporu, což je první krok k zahájení investiční arbitráže. Mohlo by se tedy zdát, že už je jasno, kolika investičním sporům bude kvůli „solární dani“ Česká republika čelit. Situace ale není tak jednoduchá. Oznámením o existenci sporu začíná běžet lhůta určená k tomu, aby se Česká republika zkusila s investorem dohodnout po dobrém. Tato lhůta činí podle většiny dohod o podpoře a ochraně investic šest měsíců. Je tedy možné, že během této doby skutečně bude nalezen kompromis přijatelný jak pro Českou republiku, tak pro investory? Příliš pravděpodobné to není, protože Ministerstvo financí, které má investiční arbitráže včetně smírných vyjednávání s investory v kompetenci, nemůže samo přijmout opatření, která by ve svém důsledku modifikovala režim stanovený zákonem, a tudíž parlamentem.
Na druhou stranu je také možné, a dokonce pravděpodobné, že počet solárních arbitráží ještě vzroste. Stále se totiž čeká na podání hromadných žalob menších solárníků. Mnozí předpokládali, že oznámení o existenci sporu tito menší solárníci podají víceméně současně s velkými investory, kteří tak již učinili. Když se tak nestalo, začalo se mnohdy spekulovat i o tom, že žádná hromadná solární arbitráž už nebude. Zapomínalo se ale přitom na to, že nějakou dobu trvá, než se tito menší solárníci najdou, zorganizují a sdruží. To vše jsou kroky, které potřebují svůj čas. V investiční arbitráži navíc obecně platí, že spory nějakou dobu „zrají“ a žaloby jsou mnohdy podávány i se značným odstupem poté, co stát investora poškodil.
Mezi solárníky jsou samozřejmě i tací, kteří s arbitráží vyčkávají na to, jak dopadne řízení u ústavního soudu. To je legitimní strategie, protože investiční arbitráž samozřejmě není levná záležitost, a pokud by ústavní soud novelu zavádějící „solární daň“ zrušil, solárníkům by se jejich problém vyřešil, aniž by je to stálo korunu. Tato strategie ale neplatí pro ty, kteří si investiční arbitráž sami dovolit nemůžou a uvažují o tom, že se přidají k některé ze skupin chystajících hromadnou žalobu. Ty totiž, jak už bylo řečeno, vznikají pomalu, ale jakmile jednou odešlou na Ministerstvo financí své oznámení o existenci sporu, nebudou už moci přijímat nové členy. Ti z menších solárních investorů, kteří nevěří, že ústavní soud „solární daň“ zruší – a pro svůj skepticismus mají řadu důvodů – udělají tedy nejlépe, když se k některé skupině přidají co nejdříve.
Ondřej Sekanina Achim Jähnke
Attorneys-at-Law
JÄHNKE SEKANINA
Vinohradská 184
Praha 3
130 52
Czech Republic
+420 606 652 622
+420 602 232 650
sekanina@sekaninalegal.eu
jaehnke@sekaninalegal.eu
International Law – Investment Protection – Arbitration