Radikální legislativní zlepšení pro mikrozdroje s nulovým přetokem
Cenové rozhodnutí ERÚ z 29. listopadu 2024 vyřešilo víceletý problém. Pokuty a sankce od distributorů odpadnou!
Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 11/2024 ze dne 29. listopadu 2024, kterým se stanovují ceny za související službu v elektroenergetice a ostatní regulované ceny, vyřešilo dlouholetý táhlý problém nahodilých přetoků u výroben – mikrozdrojů s rezervovaným výkonem = 0.
Cena za překročení rezervovaného výkonu je v cenovém rozhodnutí v článku (4.36)
U výroben elektřiny připojených v odběrném místě na hladině NN se sjednanou nulovou hodnotou rezervovaného výkonu se překročení rezervovaného výkonu účtuje od hodnoty naměřeného výkonu vyšší než 300 W, a to za celkovou maximální hodnotu čtvrthodinového elektrického výkonu dodaného do distribuční soustavy, pokud zároveň celková dodávka elektřiny do distribuční soustavy překročí v daném kalendářním měsíci 30 kWh.
(4.39) Vyhodnocení překročení rezervovaného výkonu podle bodu (4.36.3) provádí provozovatel distribuční soustavy jednou za zúčtovací období. Cena za překročení rezervovaného výkonu je vztažena na maximální hodnotu čtvrthodinového elektrického výkonu dodaného do distribuční soustavy v každém kalendářním měsíci v rámci zúčtovacího období. Překročení rezervovaného výkonu podle bodu (4.36.3) se vyhodnocuje s přesností na W.
(4.35) Pokud je v kalendářním měsíci překročen rezervovaný příkon v předávacím místě i v místě připojení tohoto předávacího místa, je účtována pouze vyšší z plateb za překročení rezervovaného příkonu v předávacím místě a ze součtu plateb za překročení rezervovaného příkonu v místech připojení tohoto předávacího místa. V případě rovnosti plateb je účtována pouze platba za překročení rezervovaného příkonu míst připojení.
Výše uvedené nové ustanovení v bodě (4.36), které je zobrazeno tučným podtrženým písmem, je snad definováno absolutní stanovenou maximální hranicí elektrické práce tak, že by měl být konec sankcí a pokud od distribučních společností za minimální překročení nulového rezervovaného výkonu do distribuční soustavy, na které zákazník NN nemohl mít vliv.
Stávající letošní a historická cenová rozhodnutí Energetického regulačního úřadu totiž neobsahovala žádnou toleranci elektrické práce v kWh. A to i přesto, že byl ve výrobnách mikrozdrojů použit střídač (-e), které úspěšně prošly certifikovanou laboratoří EG.D v českých Budějovicích. Pokud vyjdeme z příručky pro testování střídačů (komponenty výrobního modulu), tak kromě ověřování automatického opětovného připojení k soustavě, snížení činného výkonu při nadfrekvenci, funkce logického modulu pro přerušení dodávky činného výkonu přes HDO, frekvenční stability, napěťové stability, snížení činného výkonu při podfrekvenci, ověření funkce P(U) a Q(U), časové změně frekvence RoCoF (derivace frekvence za měřený časový okamžik), nadpěťovou ochranu, překlenutí přepětí a podpětí, nastavení interních ochran střídače (10 ms) a ověření bezpřetokového režimu (označovaného technicky (Rv0) komponenty výrobního modulu ve 2 variantách – při pomalém spínání zátěže (spotřebičů) a rychlém spínaní zátěže (spotřebičů).
Poslední 2 varianty jsou cíleně zaměřeny, jak kvalitně, resp. zda vůbec si střídač dokáže poradit s aktivovaným režimem mikrozdroje (Rv0) s aktivní zátěží (indukční deska), vyregulovat tuto zátěž, aby současně nepřesáhl hodnotu povolenou dodávky do sítě 300 W. Test probíhá po dobu minimálně 30 minut. Většina střídačů bez větších problémů byla schopna splnit většinu nastavených parametrů, ale ověření bezpřetokového stavu bylo prubířským kamenem i pro „značkové“ střídače.
Dalo by se říct, pokud střídač prošel a obdržel certifikát od zkušební laboratoře, bude v praxi vše v pořádku. To se však ukázalo jako mylný předpoklad. Střídač pracuje delší dobu, takže matematicky vzniká větší pravděpodobnost přetoku, střídač pracuje v místních podmínkách NN sítě a jako zátěž je připojena směsice činných i jalových spotřebičů, které nemusely být předmětem certifikačních zkoušek. V praxi takto certifikované zapojené střídače v konkrétní aplikaci vždy občas vybočily z přísných mantinelů a výrobci byli nuceni hradit opakovaně několik 1-2 tisíce měsíčně.
Nové ustanovení by tedy mělo úplně (v praxi z 99 %) zamezit vystavování faktur za překročení rezervovaného výkonu od distributora. Chci poděkovat za spolupráci společnosti EG.D, který se aktivně zapojil do vyřešení technického problému navrženým kompromisem.