Recyklační poplatky: Náhrada škody pro provozovatele solárních elektráren ve spolupráci s ČFA
Stále více provozovatelů solárních elektráren se na ČFA obrací s dotazy týkajících se jejich nároků na náhradu škody ve věci tzv. recyklačních poplatků. Dovolujeme si Vás tímto informovat, že pro členy České fotovoltaické asociace se nyní otevřela možnost výhodného partnerství se společností LitFin, která pomáhá poškozeným provozovatelům uplatňovat jejich nároky v exkluzivní spolupráci s advokátní kanceláří bpv BRAUN PARTNERS, a to bez jakýchkoliv finančních nákladů ze strany provozovatelů solárních elektráren.
Právní základ nároku spočívá v tom, že Česká republika chybně implementovala směrnici Evropského Parlamentu a Rady 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ). Tato směrnice ukládá povinnost hradit recyklační poplatky výrobcům solárních panelů, avšak podle vnitrostátní úpravy museli (konkrétně u solárních elektráren uvedených do provozu mezi 13.8.2005 a 1.1.2013) hradit tyto poplatky provozovatelé solárních elektráren, což je v rozporu s právem EU a praxí všech okolních zemí. Provozovatelé tak jsou oprávněni požadovat náhradu škody ve výši jimi zaplacených recyklačních poplatků i s případnými úroky. Velmi solidním podkladem nároku je řada nedávných soudních rozhodnutí, v nichž zastupovala klienty právě kancelář bpv BRAUN PARTNERS a v nichž byl provozovatelům solárních elektráren přiznán nárok na náhradu škody ze strany státu ve výši zaplacených recyklačních poplatků.
Cílem procesu rozhodně není zrušení smlouvy o recyklaci, kterou mohou mít provozovatelé podepsanou s jinou společností. Tato smlouva bude i v případě uvedené spolupráce nadále platná a společnost, se kterou je smlouva uzavřena, má povinnost recyklaci provést.
Naším cílem je zajistit pro členy ČFA odškodnění ze strany státu, na které mají nárok v důsledku chybně implementované směrnice EU.
ČFA pro své členy zajistila možnost výrazného zjednodušení procesu uplatnění zmíněného nároku, když všichni členové mohou využít služeb společnosti LitFin, specialisty na financování soudních sporů. V rámci této spolupráce získáte:
- možnost uplatňovat Váš nárok bez jakéhokoliv finančního rizika, společnost LitFin hradí veškeré náklady spojené s vymáháním, přičemž nárok na menšinovou podílovou odměnu má pouze v případě úspěšného vymožení nároku – v případě, že by nedošlo k úspěchu ve věci, veškeré výdaje i tak hradí společnost LitFin na její výlučné riziko;
- zastupování advokátní kanceláří bpv BRAUN PARTNERS, která je oceňovaným odborníkem na poli energetického práva a již s velkým úspěchem uplatňuje nároky proti českému státu za poškozené provozovatele.
Pokud máte zájem uplatnit Váš nárok nebo se dozvědět více o uvedené formě spolupráce, neváhejte se obrátit na kontaktní osoby ČFA či přímo na společnost LitFin s kódem “LFČFA2021".
S ohledem na hrozící promlčení Vašich nároků však doporučujeme jednat rychle!
Kontakt na LitFin pro členy ČFA
Vedoucí projektu: Mgr. Ondřej Tyleček, e-mail: tylecek@litfin.cz; tel: 603 102 150
Obecný kontakt: pan Lukáš Trampota, e-mail: assistant@litfin.cz, tel. 728 047 451