Stát musel přidat plyn pro rychlejší rozvoj fotovoltaiky
Rozhovor s výkonným ředitelem ČFA Petrem Maule
Co říkáte navýšení cíle fotovoltaiky pro příští desetiletí?
Úvodem nutno říci, že v současnosti činí podíl energie z OZE cca 15 %. Původně nastavený a předaný dlouhodobý cíl 20,8 % do roku 2030 za Českou republiku Evropské komisi byl nízký sám o sobě. Nový cíl, představuje navýšení sice o nepatrných 1,2 % (na celkových 22 %), ovšem i za ním jsou velké změny v budoucím energetickém mixu. Zajímavé na detailech je to, že původně navrhovaná opatření v oblasti dopravy, vytápění a chlazení, bylo přidáno razantní rozšíření a nárůsty v oblasti fotovoltaických systémů, větrných a bioplynových elektráren. A to je určitě správně.
Pro fotovoltaickou branži to znamená navýšení instalovaného výkonu na 3975 MWp, tedy oproti dnešku na cca dvojnásobek. Rozdíl 2000 MWp pro fotovoltaiku znamená přiblížení se referenčnímu scénáři ASEK. V praxi to může znamenat rozšíření střešních elektráren o 500.000 domácností s průměrným instalovaným výkonem 3,6 kWp nebo variaci s průmyslem 250.000 domácností o výkonu 3,6 kWp a 35.000 průmyslových instalací o průměrném výkonu 25 kWp. Jedná se tedy o obrovskou podnikatelskou příležitost!
Mohl být cíl pro rok 2030 stanoven ještě ambicióznější?
Určitě mohl. Stanovený a korigovaný cíl je věcí politické shody, a ta i tentokráte si vybrala svoji daň. Politici stále žijí v nevědomosti, že voliči dosud nezapomněli na chybné regulační ceny a dotace v oblasti fotovoltaiky, biomasy a bioplynu v roce 2010 – a bojí se nahlas všem voličům a národu říci, že již nastal čas technologickou změnu. Obnovitelné zdroje, včetně fotovoltaiky, jsou dnes nejlacinějšími zdroji na trhu, a i přes své nedokonalosti, které se dají odstranit nebo při vhodném návrhu minimalizovat, jsou bezpečným, ekonomickým i ekologickým řešením.
Takže podporujete jako asociace i rozvoj velkých fotovoltaických elektráren na volných plochách, v průmyslových zónách a brownfieldech?
Samozřejmě. Jen hlupák by si mohl představit, že samotnou přestavbu centrální energetiky na méně bezuhlíkovou decentrální energetiku dosáhneme jen a pouze na střechách a s jedním typem zdroje. Správné rozdělení českého energetického mixu, s důrazem na snížení dovozní závislosti paliv, při zachování bezpečnosti se neobejde bez posílení regulační role distribučních sítí, s ohledem na možnosti a přednosti místních energetických a klimatických podmínek. Na tom ostatně není nic nového, protože docela slušná analýza byla již provedena v aktualizaci Státní energetické koncepce ČR, kterou jsme společně s detailním časovým rozvojem obnovitelných zdrojů energie, včetně fotovoltaiky, popsali v publikaci již v roce 2015.
Je zapotřebí připravit novelizaci energetického zákona a zákona o POZE pro pořádání inverzních fotovoltaických aukcí, které jako jediné nebyly zatím v plánu Ministerstva průmyslu a obchodu. Úprava legislativy musí být v souladu se směrnicí EU č. 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů z 11. prosince 2018.
Je při současném tempu výstavby OZE možné cíle realizovat?
Určitě ano. Otázkou však je složení typu instalací. Pokud vycházíme ze současného přírůstku nejmenších instalací z dotačního programu Nová zelená úsporám a hlavně průmyslových instalací fotovoltaik z OP PIK, jsme na pouhých 18 MWp, tedy pouhých 9% ročního plánu. V novém dotačním období bude tedy i pro fotovoltaiku připravit podstatně více dotačních výzev pro průmysl a rozšířit investiční dotace pro fyzické osoby, třeba i menšími administrativními postupy nebo rozšířením typů jejich podpory.
Co pro dosazení cíle Česká fotovoltaická asociace dělá?
ČFA již pátým rokem ověřuje odbornost fotovoltaických techniků a elektrikářů vykonávanou státní zkouškou, která posiluje profesionalitu prováděné montáže. Čtvrtým rokem pořádá nejrozsáhlejší vzdělávací osmidenní kurzy Fotovoltaický expert, zaměřené na návrhy, dimenzování a optimalizované projektování fotovoltaických systémů. Na fotovoltaický trh vypouští dnes ročně ČFA cca dvě stovky nových fotovoltaických profesionálů, projektantů a montážníků. Zcela jistě bude zapotřebí zvýšení jejich počtu, na což se již připravujeme, abychom mohli navýšit plánovanou poptávku. Výuku mladých fotovoltaiků naplánovalo ve spolupráci s ČFA i VUT FEKT v Brně, která po pilotním letním semestru, otevírá nově samostatný předmět věnovaný simulaci a projektování fotovoltaických systémů. V současně době asociace pracuje na aktualizace fotovoltaické bible, s původním názvem „Fotovoltaické systémy“. Druhé aktualizované vydání by mělo spatřit světlo světa ve 4. čtvrtletí 2020.
Zdroj: ČFA, MPO