Studenti ČVUT uspěli se solárním domem v prestižní soutěži v Kalifornii
Studenti pražského Českého vysokého učení technického slaví úspěch. V Kalifornii získali za sluneční dům třetí místo v prestižní soutěži, kterou už pošesté pořádalo americké ministerstvo energetiky. Soutěží se v ní o nejlepší projekt domu na výhradně sluneční energii. V kategorii architektura byli dokonce první. Porota ocenila především jedinečnost a zároveň jednoduchost jejich konceptu.
Foto: ČVUT
Air house, neboli energeticky nulový dům, potřebuje ke svému provozu pouze sluneční svit. O vytápění, světlo i klimatizaci se stará malá fotovoltaická elektrárna zabudovaná přímo ve vzdušné dřevostavbě.
Studenti projekt koncipovali jako dům pro domácnost dvou lidí na vrcholu produktivního věku. Stavbu navrhli jako chatu, která podle nich může sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení v důchodu.
Celý dům museli studenti smontovat během 140 hodin. Jednotlivé díly proto musely být speciálně navrženy tak, aby se vešly do malých přepravních kontejnerů, ale zároveň, aby byly pohodlně smontovatelné.
Dům v Kalifornii stavělo celkem 38 lidí.
Cena soutěžního prototypu se pohybuje kolem 7 milionů korun, běžně by zájemce zaplatil asi jen 2 miliony.
Celkovým vítězem letošního ročníku Solar Decathlon se s projektem domu LISI stal tým z technické univerzity ve Vídni.
Soutěž Solar Decathlon (Sluneční desetiboj), pod kterou je podepsané americké ministerstvo energetiky, se koná od roku 2002 každé dva roky. Univerzitní týmy v ní mají navrhnout a postavit energeticky účinné domy, kde je jediným zdrojem energie sluneční záření.
Zdroj: http://www.airhouse.cz/