Tisková zpráva – Česká fotovoltaická asociace podporuje změny Energetického zákona
Česká fotovoltaická asociace podporuje a schvaluje přijetí navržených změn novely Energetického zákona. Po seznámení se s navrženými změnovými návrhy i ze 2. čtení Sněmovny a vypořádáním se s duplicitami či některými protichůdnými návrhy, řeší připravená novela dlouho připravované změny – nejen sladění národní legislativy s evropskými požadavky, ale přináší po dlouhé době i očekávanou změnu k úloze malých decentrálních zdrojů, v souladu se Státní energetickou koncepcí, zejména fotovoltaiky.
Evropské cesty energetiky a co my?
Novelou řešená problematika se dotýká většiny oblastí energetiky, proto je současná novela Energetického zákona označována a médii často interpretována jako revoluční. Hlavně proto se snáší z mnoha politických stran kritika na velký počet úprav a návrhů v energetické legislativě. Již málo se ale říká, že tato obsáhlá novela je schvalována s velkým zpožděním, a z tohoto důvodu se z původně malé technické novely stává největší historická novelizace energetiky od jejího vzniku. Proto je její přijetí tak žádoucí. Umožní dosud přerušený rozvoj nejmenších elektrických zdrojů a současně ošetřuje, garantuje a minimalizuje negativní dopady z nárůstu vznikající, které vyčíslilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Fotovoltaika nedílnou součástí energetiky
Rozvoj, strategie, koncentrace a budoucí úlohy propojené evropské energetické soustavy již dávno neurčují největší jaderné a fosilní zdroje, do popředí se dostávají zdroje středních výkonů, prostorově rozptýlené a lépe dynamicky řiditelné, hlavně nejčastější malé a super malé lokální výkonové zdroje. Tyto zdroje označujeme za moderní decentralizované, protože jejich instalace a provoz již není podřízen ekologickým ani jiným nařízením, protože jejich ekologičnost a obnovitelnost je zcela automatická. Proto bývají tyto zdroje často integrovány již do projektu výstavby budov a domů, tedy přímo do místa budoucí potřeby elektrické energie. Jejich velikost je novelou nastavena do 10 kW výkonu, což bude v praxi znamenat ulehčení schvalovacích primárních i následných připojovacích procesů do sítě distributora a bude možné využít systému „připoj a ohlaš“. Odpadává i nutnost licencování pro malé zdroje do 10kW, čímž se počet povolovacích administrativních procedur ještě sníží.
Kapacitní platby jako jediná možnost do budoucna
Zavedení kapacitních plateb do elektroenergetiky je rovněž přelomovým historickým okamžikem, nepřímo vyvolaným světovými hospodářskými a sociálními otřesy. V jejich důsledku se klade větší důraz na snižování výrobních nákladů na produkt, včetně energetických nákladů, což sebou přináší pokles či stagnaci celkové roční potřeby energií. Pokračující recese a důraz na další vyvolané snižování energetické náročnosti by vedlo ke zdražování cen elektřiny zejména u nízkopříjmových skupin obyvatelstva, proto je přechod na jiný obchodní cenový model jediným možným řešením. Současně je zákonem zajištěno nezvyšování finančního dopadu rozvoje moderní decentralizované energetiky a to fixací ceny OZE do současné výše příspěvků na odběrné místo (podle starého modelu).
Moderní řízení domácnosti a Energetická unie
Zákazník bude moci požádat distribuční společnost o instalaci měřicího zařízení vyššího typu (tzv. Smart metering). Kdo bude takové zařízení mít k dispozici a zaplatí počáteční náklady na výměnu, bude moci časově, programově nebo v určitých případech na dispečerský pokyn cenově optimalizovat energetické chování, jež se stane základem bezpečné Energetické unie.