V Británii spustili průkopnickou solární farmu, první v zemi bez dotací
Ve Spojeném království došlo k historickému okamžiku pro obnovitelné zdroje energie. Do provozu byla uvedena 10MW fotovoltaické elektrárna, které bude provozována bez jakékoliv státní podpory. Provoz elektrárny bez dotací ze strany státu je umožněn unikátními podmínkami v lokalitě Clayhill a kombinací zdroje s bateriovým úložištěm. Zatím tedy stále není možné hovořit o tom, že solární sektor ve Velké Británii začal fungovat čistě na tržní bázi.
Elektrárna Clayhill byla slavnostně uvedena do provozu za přítomnosti náměstkyně ministra pro oblast klimatické změny a průmysl Claire Perry. Fotovoltaická elektrárna vyrobí dostatek elektřiny pro pokrytí roční spotřeby zhruba 2 500 domácností.
Za výstavbou 10MW fotovoltaické elektrárny nacházející se v hrabství Bedfordshire stojí jeden z britských největších developerů, společnost Anesco. Ve svém portfoliu má společnost Anesco již více než 100 solárních elektráren.
Panely pro elektrárnu Clayhill a pět bateriových jednotek o celkovém výkonu 6 MW dodala čínská společnost BYD. Dodavatelem střídačů je pak Huawei.
Bez dotací, ale jen díky souhře několika faktorů
Elektrárna Clayhill se pyšní titulem první fotovoltaické elektrárny ve Velké Británii postavené a provozované bez jakékoliv státní podpory. Současně je však nezbytné dodat, že elektrárna byla postavena hned vedle existujícího solárního parku, který státní podporu čerpá. Nově vybudovaná elektrárna tedy může těžit z již existující infrastruktury v lokalitě.
Dalším podstatným faktorem pro provoz bez dotací je bateriové úložiště, které je součástí projektu. Baterie umožňují optimalizovat dodávku elektřiny tak, aby se na trh dostala v odběrových špičkách, kdy jsou nejvyšší ceny.
Díky bateriím je také elektrárna schopna pomáhat udržovat stabilitu soustavy. Schopnost poskytování podpůrných služeb je také jedním z důvodu, proč se tato fotovoltaická elektrárna obejde bez státní podpory.
„Pro solární sektor představuje projekt Clayhill důležitý vývoj. Ukazuje možnou udržitelnou cestu do budoucnosti, ve které se již nebude potřeba spoléhat na státní dotace. Rozhodnutí vlády zrušit dotace tak nutně nemusí znamenat konec výstavby nových solárních elektráren,“ dodává výkonný ředitel společnosti Anesco Steve Shine.
Mluvčí britské Solar Trade Association však považuje projekt Clayhill pouze za výjimku a požaduje srovnání podmínek podpory s ostatními obnovitelnými zdroji.
„V dnešní době se jedná pouze o výjimečné projekty, které mohou být provozovány bez státní podpory. Oceňujeme však značné úsilí stojící za průkopnickým projektem Clayhill, jenž mohl být uveden do provozu i díky příznivé souhře několika okolností,“ upřesňuje tisková mluvčí britské Solar Trade Association.
Zdroj: oEnergetice.cz