Vědci představí okno, které umí generovat elektrickou energii
Čínští vědci oznámili, že navrhli „chytré“ okno, které dokáže energii uspořit i vyrobit. Takové okno by dokázalo snížit náklady na vytápění i chlazení budov.
Okna jsou totiž místem, kudy v zimě uniká teplo, v létě zase propouští nežádoucí sluneční žár, což vyvolalo touhu po "inteligentních" oknech, která se přizpůsobí venkovním povětrnostním podmínkám.
Spoluautor studie Yanfeng Gao z čínské akademie věd k tomu říká, že dnešní chytrá okna jsou omezena pouze na regulaci světla a tepla, ale neumí využít potenciální energii. Hlavní novinkou této studie tedy je to, že dokáže energii nejen ušetřit, ale také generovat.
Vědci zjistili, že mohou použít oxid vanadičitý (VO2) jako transparentní nátěr pro regulaci červeného záření. VO2 mění své vlastnosti v závislosti na teplotě. Pod určitou úroveň se projevuje izolačními vlastnostmi a propouští infračervené světlo, zatímco při jiných teplotách se stává reflexivním.
Okno, ve kterém byl použit oxid vanadičitý, může regulovat množství sluneční energie vstupující do budovy, ale také rozptyluje světlo do solárních článků umístěných kolem skleněné výplně, které byly použity k výrobě elektrické energie, s níž lze například rozsvítit lampu.
Zdroj: Solar Daily