Využijte legální daňový trik u provozovatelů FVE připojených do sítě distributora v roce 2014!
Charakteristika výroby elektřiny střešní FVE pro rok 2014
Posledním dnem roku 2013 skončila v České republice poslední plošná investiční i provozní podpora obnovitelných zdrojů – fotovoltaických elektráren.
Povinnosti, vyplývající z energetického zákona, ale zůstaly a proto jsou zdroje připojené v roce 2014 do distribuční soustavy licencovaným zdrojem, i když nepobírají provozní podporu formou zelených bonusů nebo výkupních cen.
Podle zákona č.165/2012 Sb. platí, že i když výrobna elektřiny není instalována a provozována v roce 2014 za účelem podnikání, nýbrž pouze za účelem dosažení energetických úspor, má její provozovatel nárok na finanční bonus od OTE za decentrální výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Úspory x podnikání
Za výkon podnikatelské činnosti (podnikání) při výrobě elektřiny lze v elektroenergetice označit každou činnost, při níž dochází k dodávce elektřiny do soustavy. Pokud je za vyrobenou elektřinu inkasován např. zelený bonus, výkupní ceny nebo i bonus za decentrální výrobu, je podle našeho názoru splněn §3 zákona č.458/2000 Sb. a licence na výrobu elektřiny je z tohoto titulu vydána v souladu se zákonem.
Vyjdeme-li z definice podnikání, zákona č. 455/1991 Sb., živnostenského zákona, pak můžeme hovořit o podnikání tehdy, když je podnikatelská činnost provozovaná soustavně, samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení zisku. Podle našeho názoru může být při výkladech sporné ustanovení o dosahování zisku. Fakticky lze zisk dosáhnout i snižováním provozních nákladů, což v širším výkladu mohou být i energetické úspory*.
Uznatelné daňové náklady
Zahrňte roční odpisy fotovoltaického zařízení, podle § 30b, do svého daňového přiznání za rok 2014 a získáte tak další daňovou úsporu ve výši cca 5,9% u právnických osob a cca 4,7% u fyzických osob po dobu dvaceti let, při srovnání s roční průměrnou dosahovanou úsporou nákladů.
Příklad výpočtu:
FV elektrárna o výkonu 5 kWp v pořizovací výši 272.250,-Kč včetně DPH (neplátce DPH). Roční pravidelný odpis dle §30b je 272.250/20=13.613. Pozor jen na první a poslední zdaňovací období, ve kterém je odpis stanoven s přesností na celé měsíce používání.
Tisková zpráva ke stažení zde.
* Širším výkladem bychom tak mohli udělat podnikatele z každé fyzické i právnické osoby, která nevznikla nebo není založena za účelem podnikání, avšak průběžně sleduje a vyhodnocuje výdaje na energie, činí tak soustavně a samostatně, nakupuje úsporné spotřebiče vlastním jménem, instaluje i zdroje elektrické energie, připojuje je na vlastní odpovědnost a cílem je dosáhnout finanční úspory na výdaje za elektřinu. Dosažením úspory pro tento subjekt však ekonomicky znamená, že dosáhl v této oblasti „zisku“ a proto veškeré související náklady s realizovanými energetickými opatřeními, mohou být i daňově uplatnitelná do daňových nákladů.