Snaha premiéra Sobotky ovládnout regulátora je nezákonná, říká předsedkyně ERÚ Vitásková
- Kdyby nad ERÚ dohlížel premiér Bohuslav Sobotka, bylo by to zbavení regulátora jeho nezávislosti podloudným způsobem, říká předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
- Podle ní by navíc takový krok byl nezákonný.
- Fakt, že kvůli chybě poslanců spadl ERÚ pod účinnost služebního zákona, Vitásková považuje za záměr.
Šéfce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové se nelíbí, že by měl na vedení úřadu dohlížet premiér Bohuslav Sobotka. "Považuji za nešťastné řešení, že by měl úřad řídit pan premiér. Bylo by to zbavení regulátora jeho nezávislosti podloudným a nezákonným způsobem," říká HN Vitásková.
Vládní materiál, který podřízení vedení úřadu přímo premiérovi schvaluje, nyní zkoumá Legislativní rada vlády. Vláda by ho měla projednat ve středu nebo příští týden. Reaguje tak na legislativní zmatek, který vznikl loni na jaře při schvalování novely energetického zákona, podle něhož se dosud regulátor řídil.
Novela stanovuje, že úřad bude nově řídit kolektivní orgán, tzv. rada ERÚ. Ta měla původně vzniknout k 1. lednu 2016 a spolu s tím platila i výjimka ze zákona o státní službě. Vznik rady byl ale odsunut až na srpen 2017. Zákonodárci nicméně již zapomněli posunout i výjimku, podle které vedení ERÚ spadá pod služební zákon. A jelikož je Vitásková hned dvakrát trestně stíhaná, premiér by ji pravděpodobně postavil mimo službu. Ministr průmyslu Jan Mládek již na podzim připravil technickou novelu, tzv. Lex Vitásková, kterou se ale ještě nepodařilo (i kvůli odporu některých koaličních poslanců) prosadit.
Podle Vitáskové se nicméně jedná o jasný záměr, jak ji dostat z vedení úřadu. "Jak si takovou chybičku mám vysvětlit? Pokud se vloudí chyba, tak se ji musím pokusit napravit. A pokud se to napravení půl roku nedaří a nyní je tu snaha nás dostat na rok a půl pod premiéra, to přece není jen tak," říká.
Vitásková se s premiérem Sobotkou i ministrem průmyslu Mládkem dostala na podzim do ostrého sporu. Úřad totiž odmítl na rok 2016 vypsat podporu pro obnovitelné zdroje ve výši 42 miliard korun. Podle Vitáskové neměla podpora potřebné schválení z Bruselu.
Úřad nakonec ustoupil – zástupce Vitáskové Jan Nehoda před koncem roku podepsal nové cenové rozhodnutí. "Podepsalo se v době, kdy jsem byla na dovolené. Nevím, do jaké míry měl pan Nehoda nové podklady, že cenové rozhodnutí podepsal. Bude k tomu zasedat mimořádná porada vedení, kde tyto podklady budu chtít vidět. Protože 19. listopadu porada vedení jasně rozhodla, že se podpora vypisovat nebude," říká Vitásková s tím, že o tom, že ho Nehoda plánuje podepsat, nevěděla.
Ministr průmyslu se minulý týden nechal slyšet, že by mohla šéfka ERÚ Vitásková jezdit na dovolené častěji.
Zdroj: Hospodářské noviny