ERÚ podal 56 trestních oznámení
Speciální kontrolní tým ERÚ dokončil v těchto dnech hloubkovou kontrolu u 183 fotovoltaických elektráren, jejichž prošetření zahájil Energetický regulační úřad v květnu 2013.
Šlo o velké elektrárny připojené v závěru roku 2010, celkem se kontrola týkala 183 licencí FVE s celkovým instalovaným výkonem přes 645 MW a roční výší podpory asi 9 miliard korun, což činí přibližně 164 miliard korun za celou dobu podpory. Kontrolovány byly fotovoltaické výrobny s instalovaným výkonem nad 1 MW, jejichž licence nabyly právní moci v prosinci 2010.
„Minulý týden jsme odeslali ministerstvu průmyslu a obchodu informaci o ukončení kontroly FVE, které jsme na základě podnětů kontrolovali. Původně se jednalo o 159 udělených licencí, ale postupně se přidaly další podněty, takže konečné číslo kontroly speciálním týmem Rychlé šípy dosáhlo hodnoty 183. Výsledky kontrol byly alarmující a ukazují na vážný problém,“ oznámila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.
Cílem kontroly bylo komplexní hodnocení všech podkladů v licenčních spisech, ověření správnosti veškeré dokumentace, pravdivost zejména technologických dat a posouzení souladu s vnitřními normami a pokyny ERÚ. Nedostatky vykazovaly všechny licenční spisy, asi 60 % všech zjištěných nedostatků bylo klasifikováno jako méně závažné, většinu z nich z možným dopadem do platnosti udělené licence, 12 % jako středně závažné nedostatky a 28 % jako závažné nedostatky. V přibližně v 54 % případů se jednalo o porušení právních předpisů, ve 27 % došlo k porušení vnitřních předpisů a v 19 % nebyly doloženy všechny zákonem stanovené doklady.
Jen přibližně v 8 % z celkového počtu 183 kontrolovaných licencí byla v roce 2010 provedena fyzická kontrola FVE před vydáním rozhodnutí o udělení licence.
Kontrola probíhala v několika fázích:
• kontrola správních spisů,
• technická analýza dat a údajů,
• fyzická kontrola FVE,
• vyhodnocení dílčích výsledků,
• předání výsledků k dalšímu prošetření (interně, Policie ČR, NSZ).
„Z kontrol jednoznačně vyplývá systémové selhání státu. Svou roli v něm hrál mimo jiné Energetický regulační úřad, který bezesporu v minulosti zapříčinil řadu nedostatků. Dalším problémem však zůstává činnost jednotlivých stavebních úřadů, které svým rozhodováním o kolaudacích vytvářely podmínky pro uvedení výroben do provozu. Úplně největším problémem je však skutečnost, že v roce 2010 rozhodovaly o vzniku nároku na podporu pro jednotlivé majitele solárních elektráren distribuční společnosti. Rozhodovací pravomoc tedy nebyla v rukou státu, ale soukromého sektoru,“ uvedla dále Alena Vitásková.
Energetický regulační úřad podle jejích slov pojal také podezření na daňové úniky, protože pozemky pod většinou solárních elektráren nebyly vyňaty z půdního fondu a nebyl tak odveden poplatek za tento správní krok. Rovněž většina trafostanic není evidována v katastru nemovitostí a není za ně vybírána příslušná daň. ERÚ se domnívá, že problém fotovoltaiky je tak velký, že vyžaduje komplexnější řešení a zapojení více ústředních orgánů státní správy do celého procesu.
Zdroj: ERÚ