Naděje pro firmy, které musí odvádět solární daň?
Jeden ze senátů Nejvyššího správního soudu nezamítl stížnost společnosti MGP2, která provozuje solární elektrárnu u Zaječí na jihu Moravy. Firma si stěžovala na likvidační účinky daně.
Je to vůbec poprvé, kdy soudci v rozhodovací praxi připustili možnost, že by prodělečným solárním elektrárnám mohla být daň odpuštěna nebo by finanční úřady mohly počkat s jejím zaplacením.
Firma MGP2 jako jedna z prvních doložila svou hospodářskou situaci, čímž potvrdila, že je kvůli odvodům daně ve ztrátě, která se měla loni vyšplhat na 1,6 milionu korun. Na solární dani v letech 2011 a 2012 zaplatila firma víc, než vydělala.
Konečné slovo v celé kauze bude mít rozšířený senát Nejvyššího správního soudu, na nějž se soudci kvůli svému rozdílnému názoru na řešení problému s daní obrátili. Jeho stanovisko pak bude závazné.
Soudci mají za to, že existují možnosti, jak situaci prodělečných fotovoltaických elektráren řešit. Jednou z možností je rozhodnutí o odložení platby daně, kterou mohou dle zákona použít finanční úřady v případech, kdy se prokáží likvidační důsledky daně. Nicméně v praxi je tato možnost velmi obtížná, proto soudci představují další možné řešení a tím je mimořádný instrument prominutí daně, pomocí nějž smí ve zvláštních a výjimečných případech exekutiva od vybrání daně upustit.
Na koho se solární daň vztahuje?
Solární daň ve výši 26 % byla prosazena koncem roku 2010 a vztahuje se na elektrárny připojené v letech 2009 a 2010.
Původně měla platnost solární daně skončit v závěru letošního roku. Rusnokova vláda ale na konci července schválila návrh novely zákona o obnovitelných zdrojích, která počítá i s prodloužením platnosti daně a zároveň snižuje její sazbu na deset procent.
Zdroj: Lidové noviny, 13.11.2013