ČFA představila návrhy na rozšíření dotací pro fotovoltaické zdroje
Česká fotovoltaická asociace představila na pracovní schůzce se zástupci SFŽP pracovní návrhy na rozšíření a upřesnění dotačních pravidel Nové zelené úsporám. Pro aktuální dotační období navrhuje dotaci pro nejmenší fotovoltaické systémy majitelům bytů v bytových domech a upřesnění účinnosti u speciálních typů střídačů. V následujícím období se návrhy zaměřují na zjednodušení podání a nezávislé posouzení energetických výsledků nebo i možnost získání investiční dotace pro starší fotovoltaické systémy.
Česká fotovoltaická asociace představila SFŽP návrh pro využití nejmenších fotovoltaických systémů do programu Nová zelená úsporám. Smyslem podaného návrhu je podpořit umístění modulů na balkonech a lodžiích jednotlivých bytů (nikoliv tedy na střeše) a takto získanou energii využít pro přímou spotřebu v domácnosti. Nejčastěji by se tak jednalo o řešení 3 až 6 modulů, pro jeden až dva balkóny, s celkovým instalovaným výkonem 900 až 1800 Wp.
Zástupce SFŽP připravený návrh zaujal. Současné podmínky programu bohužel pro typ „fasádních“ instalací není speciálně upraven. Z důvodu mnohem nižšího přímého slunečního záření a převažujícího difúzního záření není v současné podobě dotačních pravidel podpora vůbec možná. Energetické výnosy jsou mnohem menší, mají však energetické kouzlo – rozdíl denních i ročních maxim a minim není tak výrazný a jsou proto lepším doplňkovým zdrojem pro tvorbu úspory. Instalacemi těchto malých FV systémů v bytech výrazně pomůže navíc zlepšit energetickou bilanci bytového domu.
Implementací zimního energetického balíčku (ZEB) do české legislativy bude možné odečíst takto vyrobenou elektrickou energii pro celý dům s jeho spotřebou i s jednotlivými byty, čímž vzroste hodnota možného využití ke spotřebě i v jiných domácnostech bytového domu bez použití akumulace – jednoduše tak, že distributor bude povinen do jednotlivých vyúčtování zahrnout i celkovou energetickou bilanci domu jako celku a rozúčtovat ji spravedlivě všem ke všem bytům.
Bytové domy většinou dnes mají problémy s růstem životní úrovně jejich obyvatel. Dochází tím k narůstající spotřebě elektřiny a automatizaci procesů domácností, využívání elektřiny pro vytápění, do chlazení nebo při nabíjení. Navrhovanou finanční podporou pro bytové domácnosti již od 500 kWh ročně s dotací až 40%. Záměrně nenavrhujeme pevnou částku dotace, ale finanční částka by se odvíjela od hodnoty ročního energetického zisku (el.práce).
SVJ nebude muset řešit případné zvýšené výkonové připojovací nároky do distribuční sítě, sníží se přenosové ztráty v NN sítích a navíc vhodným zapojením malých jednofázových řešení lze eliminovat i nesouměrné vznikající spotřeby v objektu.
Česká fotovoltaická asociace navrhuje snížit podmínku minimální účinnosti u tzv. nesouměrných střídačů. Dnes hranice minimální účinnosti v technických podmínkách programu je stanovena na 94%, bez rozdílů technologie síťového střídače. Výjimkou je hranice účinnosti u tzv. hybridních střídačů. S rozvojem technologie hybridních střídačů se tato technologie přesunula i do tzv. síťových střídačů, které se začínají ve větší míře vyrábět i s možností nastavení nesymetrického provozu. Oproti stávající technologii tak střídač musí pracovat i s přetížením 300%, což je pro něj podstatné rozšíření podmínek provozování s největším vlivem na účinnost, dále na teplotu i spolehlivost. V případě nových typů tzv. nesouměrných střídačů, je vhodné snížit hranici na 92%.
Pro další generaci dotačního programu SFŽP navrhujeme využít nový centralizovaný energetický systém, při jednoduchém vyplnění několika základních ověřitelných hodnot, přes optimalizovaný zátěžový profil domácnosti odpadne složité vypracování, schvalování a vyhodnocování výsledků dílčích energetických posudků, které neposkytují záruku nezávislosti, věrohodnosti zvoleného řešení ani garantovaný způsob dosažení vlastní spotřeby.
U fotovoltaických systémů z dotačního období zelených bonusů roku 2013 navrhujeme možnost jednou pro vždy vystoupit od systému výkupních cen nebo zelených bonusů. Zrušením získané licence ztratí výrobce elektřiny nárok na podporovanou cenu – ale získá možnost, aby se na elektrárnu hledělo jako na nově připojený zdroj – bez podpory! Energetický regulační úřad v roce 2012 navrhl i přes náš nesouhlas výši podporovaných cen elektřiny na 1. pololetí 2013 s ekonomickou návratností převyšující 16 let a na 2. pololetí 2013 s návratností dokonce nad 19 let. Vydané cenové rozhodnutí ERÚ tehdy zdůvodnil, že použil pro kalkulaci nejnižší tržní ceny komodit, materiálu, práce a na druhé pololetí jako vědma „odhadl“ další cenový pokles. Mnoho tisíc malých výrobců bylo tehdy chybným rozhodnutím poškozeno a naším návrhem bychom chtěli poškozeným výrobcům nabídnout alternativu ve formě možnosti získání investiční dotace na doplnění výrobny o akumulaci energie.