Více než 250 firem a asociací EU vyzývá Evropskou komisi k ukončení obchodních sankcí na fotovoltaické moduly a články
Evropské firmy a odborné asociace vyzývají Komisi, aby dodržovala slib a odstranila minimální dovozní cenu, antidumpingová a antisubvenční cla na dovážené fotovoltaické moduly. Od počátku tohoto opatření v roce 2012 vybrala EU na dovozních opatřeních více než 10 miliard dolarů na podporu fotovoltaické energie v Evropě.
Organizace ze všech 28 členských států EU vyzvaly 25. května 2018 předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera, aby dodržel svůj slib z února 2017 a postupně zrušil obchodní opatření týkající se fotovoltaických modulů a článků dovážených do EU z Číny a dalších asijských zemí.
James Watson, výkonný ředitel společnosti SolarPower Europe, dodal: "Tento rok se solárním společnostem a sdružením z každého členského státu připojilo více než 1 milion elektroinstalatérů a 1 milion občanů z družstev v neprospěch obchodních opatření na solárních panelech. 18 členských států se proti prodloužení opatření postavilo v roce 2017, a proto je velmi těžké pochopit, proč jsou tato opatření stále platná. Komise musí dbát na závěry studie, kterou vypracovalo své vlastní generální ředitelství spravedlnosti a spotřebitelů, které vyzývá k odstranění opatření, neboť potlačují poptávku po solárních elektrárnách pro domácnosti až o 30 % v členských státech EU."
Opatření komise by měly být postupně ukončeny do 3. září 2018. Všichni evropští fotovoltaici jsou právem znepokojeni říká i Christian Westermeier, prezident společnosti SolarPower Europe. Zavedená obchodní opatření stojí v cestě evropských pracovních míst, instalací a vedou k potlačování spotřebitelské poptávky po sluneční energii v Evropě. Tato obchodní politika je protichůdná tomu, čeho se Evropská komise snaží dosáhnout v balíčku o čisté energii, který u nás známe pod zkratkou ZEB (Zimní energetický balíček).