USA vyhrály obchodní spor s Indií ve věci omezení dovozu solárních panelů
Na konci roku 2014 začalo Indické ministerstvo obchodu vyšetřovat kvůli podezřele nízkým cenám výrobce fotovoltaických panelů nejen z Číny, ale také z Tchaj-wanu a ze Spojených států. Proti tomuto kroku intervenovaly Spojené státy a požádaly o konzultace Světovou obchodní organizaci (WTO).
Vládě USA se nelíbí, že indická vláda chrání domácí firmy nařízením o povinném podílu indických součástek v solárních elektrárnách.
Po 18 měsících Spojené státy vyhrály obchodní spor s Indií kvůli jejímu programu solární energie. WTO letos v březnu konstatovala, že požadavek na indický původ těchto zařízení je v rozporu s pravidly WTO o zákazu diskriminace kvůli původu dovozu.
Úřad obchodního zmocněnce USA sdělil, že verdikt WTO podpoří tvorbu pracovních míst v americkém sektoru obnovitelných zdrojů energie a celosvětově urychlí využívání solární energie.
Indický národní program solární energie měl za cíl zmírnit chronický nedostatek energií v zemi, aniž by znamenal výraznější zátěž pro životní prostředí. Indie má třetí největší ekonomiku v Asii.
Požadavek na domácí původ některých solárních článků a modulů Indie zavedla v roce 2011. Spojené státy tvrdí, že vývoz solárních zařízení z USA do Indie od té doby klesl o 90 procent. V roce 2013 se kvůli solárnímu programu Washington obrátil na WTO.
Zdroj: Reuters