Změny v placení elektřiny se nechystají
Stanovisko ČFA k nečekanému vyjádření dosluhující předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové, ve kterém veřejnost mylně informuje o termínech a způsobech řešeních nových distribučních tarifů.
ERÚ prostřednictvím své předsedkyně Aleny Vitáskové vydal prohlášení, ve kterém české veřejnosti slibuje rychlé změny v placení elektřiny a finanční zatížení těch, kteří si dnes elektřinu vyrábějí sami. Zachování současných plateb u velké skupiny českých chatařů a chalupářů však v úmyslu nemá. Nespokojenost distributorů se současnými tarify narůstá. Šíří se nepochopení (až nenávist) mezi skupinami spotřebitelů, samovýrobců, distributorů, a to vše za pomoci medií. „Co bude dál až já odejdu? Co si beze mě počnete, když Vás nebudu chránit?“ sděluje Vitásková. Tak aspoň na většinu z nás působí poměrně zdařilá koncepce článku Hospodářských novin či její internetová platforma ihned.cz.
Ale kde zůstala pravda a kde selský rozum?
Rozdělování spotřebitelů na část „závislých nešťastníků“ spotřebitelů a část prosumerů (samovýrobců), kteří si větší nebo menší procento elektřiny vyrábějí sami, rozhodně nesvědčí o celkové ochraně spotřebitele a jejich blaho, které by ERÚ měl v prvé řadě chránit. S rozvojem decentralizovaných zdrojů spotřebitelů a vývojem celkové spotřeby elektřiny bude postupně klesat krycí příspěvek pro distribuční společnosti. Vzhledem k predikovanému vývoji rozvoje instalovaného výkonu střešních fotovoltaik ve schválené Státní energetické koncepci, což potvrzuje i reálný vývoj jejich počtu za uplynulý rok, nenastane potřeba řešit tarifní situaci radikálním řezem ne dříve než za více než 20 až 25 let.
Snahou by nemělo být někoho trestat, ale pomocí moderních e-tarifů nabídnout široké a různě složené vrstvě spotřebitelů uspokojení jejich rozličných potřeb. Pasivním spotřebitelům budou ponechány renovované tarify, akčním mladým domácnostem pak virtuální distribuční tarify a aktivním domácnostem budou k dispozici smart tarify, obsahující navíc i zdroje pro vlastní výrobu a uskladňování elektřiny. Vymyslet a navrhnout vzájemně propojený a samo udržitelný systém e-tarifů bude věcí nového vedení Energetického regulačního úřadu.
Lze nastavit absolutně spravedlivý systém?
Žádný systém nebude bez prvků nespravedlnosti, protože spravedlnost je vždy subjektivní. Proto se musíme snažit vybudovat objektivně spravedlivý systém. Snahou bude, aby vzniklá nespravedlnost byla dána spíše chybnou volbou spotřebitelů nebo přechodným či neupraveným stálým chováním spotřebitelů, kteří se nemohli, nechtěli nebo neuměli přizpůsobit. K tomu bude zapotřebí energetické výchovy u mladé a střední generace a v ojedinělých případech i možnost čerpání sociálních příspěvků na bydlení.
Co dříve a co později?
Nápravou by bylo obnovení dříve zrušeného systému součtového měření (všechny tři fáze se sčítají), který je obvyklý ve většině evropských zemí. Nejlepším technologickým nástrojem pro rozvoj decentralizovaných zdrojů jsou malé třífázové zdroje, s ohledem na řízení sítí a kvality vyrobené elektřiny. Bude to však znamenat, že distribuční společnosti budou muset oželet malou část svých zisků, která dnes vzniká pro ně výhodným měřením po fázích. Ministerstvo průmyslu a obchodu přechod rovněž podporuje, ale přesný termín nebyl ještě stanoven.